Pomodoro Tekniğini kullanarak daha verimli işler yapabilir miyiz?

Uygulamanızı önerdiğim çok güzel bir çalışma yöntemini sizlerle paylaşıcağım.İsmi  ”Pomodoro Tekniği” olarak geçiyor.Pomodoro; 1992 yılında Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş ve şu anda telif hakkı da ona ait. Üniversite yıllarındayken ciddi bir odaklanma problemi yaşıyormuş.Her şey 10 dakika boyunca ders çalışmaya odaklanmak için domates şeklindeki bir mutfak zamanlayıcısı kullanarak başlamış. Süre tutarak çalışmanın ve bittiği anda zilin çalmasının motivasyon verdiğini fark edince tekniğin insanın zihinsel yapısıyla uygunluğunu da araştırarak detaylarıyla ortaya koymuş.Aynı zamanda Pomodoro italyanca’da domates demekmiş. Bu yüzden zamanlayıcısı domates şeklinde tasarlanmıştır.Pomodoro tekniği; plansız ve çalışmalarından verim alamadığını düşünenlerin uygulamasını önerdiğim mükemmel bir tekniktir.

Pomodoro tekniğini bir cümle ile bana tanımla deseydiniz size şöyle söylerdim: 25 dakika çalışmayla ve 5 dakika dinlenmeyle büyük işlerinizi küçük parçalar halinde tam konsantrasyon ile kısa süre içinde bitirme yöntemi.

Bu yöntemin diğer çalışma yöntemlerine göre 3 büyük avantajı var:
⦁ Yaklaşan bitiş zamanı yöntemi ile çalışma verimini artırmak
⦁ Kısa periyotlar sayesinde zihnin tam konsantrasyonunu sağlamak
⦁ Kolay uygulanabilirlik

En basit şekliyle: gününüzün başında o gün yapacaklarınızı 25 dakikada tamamlanabilecek şekilde parçalara ayırıyorsunuz ve listeliyorsunuz. Çalışmadan önce 25 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlıyorsunuz ve çalışmaya başlıyorsunuz. 25 dakika boyunca sizi çalışmanızı etkileyecek iç ve dış etkenleri engelliyorsunuz. 25 dakika bitince listenizdeki işinizin üzerine bir işaret koyuyorsunuz. 5 dakika zihninizi dinlendiriyorsunuz ve zamanlayıcınızı kurarak sonraki işinize geçiyorsunuz. Bu pomodoronun ilk kuralını oluşturuyor.Her pomodorodan sonra 5 dakika, her 4 pomodorodan sonra ise 15–30 dakika ara vermeniz gerekiyor.

Tekniği uygulamak için tüm ihtiyacınız olan
⦁ Bir zamanlayıcı
⦁ Bir kalem
⦁ Ve bir yapılacaklar listesi

Pomodoro Kuralları

  1. Bir pomodoro 25 dakika çalışma + 5 dakika aradan oluşur.
  2. Her 4 pomodoroda 15–30 dakikalık ara verilir.
  3. Bir pomodoro asla bölünemez.
  4. Eğer bir iş 5–7 pomodorodan fazla tutuyorsa, o işi küçük işlere parçalayın.
  5. Eğer bir iş 1 pomodorodan kısa tutuyorsa, başka küçük işlerle birleştirin.
  6. Bir pomodoro başladığında, zil çalana kadar bekleyin.

ec66f47472c2f99e6bc550739e9daa1d

Yapılacak İşlerin Belirlenmesi

Her gün sabah 10 dakika ayırarak o gün yapmanız gereken işleri belirlemeniz ve “To Do Today” kağıdına yazmanız gerekiyor. Bunun dışında aslında tekniğin aslında birde “Activity Inventory” isminde bir kağıttan söz ediliyor. Basitçe yapılacak listesi şu şekilde işliyor aslında:

Yapacağınız işlerin hepsini Activity Inventory kağıdına yazıyorsunuz önce. Bu liste sadece o gün yapacağınız işler listesi değil. Yani sabah listeyi hazırlarken o gün yapmanız gereken ya da o günden sonra yapmanız gereken herşeyi öncelikle bir Activity Inventory kağıdına yazıyorsunuz. Bu aslında yapılacak işlerinizin tutulduğu bir veritabanı gibi. İşlerinizi listelerken tahmini kaç pomodoroda biteceğinide yanına yazıyorsunuz.

Yapılacak işleri belirleme konusunu haftalık olarak yapabilirsiniz. Pazartesi günü o hafta yapacağınız tüm işleri listeleyebilirsiniz. İşleriniz için gerekli olan pomodoro sayısını en başta kolay bir şekilde belirleyemeyebilirsiniz. Bunun için sadece işlerin tanımını yazın. Daha sonra her günün başında Activity Inventory kağıdından To Do Today kağıdına sadece o gün yapacağınız işleri aktarmanız gerekiyor. Bu sefer tahmini pomodoro saatinde daha dikkatli olmanız gerekiyor. Peki böyle kağıttan kağıta yazıyı aktarmak yerine Excel ya da telefonumuzun uygulamalarını neden kullanmıyoruz diyorsanız, tabi ki kullanabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem olabildiğince bu süreci basitleştirmeniz ve planlama yaparken internet ve telefondan uzak kalmanız yönünde. Bir kağıt ve kalem ile plan yapmak her zaman bilgisayarda plan yapmaktan daha iyidir. Daha özgürce ve kendi şeklinizle notlarınızı alırsınız.

To Do Today kağıdığını hazırlarken aktardığınız işleri karşısına işaretleyeceğiniz pomodorolar için kare kutular koyun. Her bir pomodoro bittikten sonra bu kutuları X şekliyle işaretleyin.Bu döngü her gün devam etmeli, her sabah Activitory Inventory listesini önünüze alıp düşünmeli ve To Do Today listesi hazırlamalısınız. Günün sonunda To Do Today listesinde tamamladığınız işlerin üzerini Activity Inventory listesinden de işaretlemelisiniz.

Bu teknikte en önemli nokta; iş yaparken molayı, moladayken de işi düşünmemek.

Son olarak

Hayatınızın pek çok alanında pomodoro tekniğini uygulayabilirsiniz. Sadece derslerinize ve işlerinize çalışmak için değil. Bir alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız da uygulayabilirsiniz. Verimini gördükten sonra her şeye uygulamak isteyeceksinizdir. Ancak sevdiklerinize zaman ayırırken ve boş zamanlarınızda hoşunuza giden şeylerle uğraşırken kesinlikle uygulamayın. Bazen zamanın geçmesini istemediğimiz zamanlar vardır, bunlarda anın tadını çıkarın.

Pomodoro Uygulaması;

IOS :Flat Tomato

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s